پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

کپی شدن کارت های بانکی/مواظب کلاه برداران باشید

پلیس فتای تهران از انواع اسکیمر در بازار خبر می‌دهد و می‌گوید: اسکیمرهای مختلفی در بازار وجود دارد؛ برخی از این اسکیمر‌ها در دستگاه کارتخوان نصب می‌شود و مشتری نمی‌تواند آن را ببیند.

به گزارش پایگاه خبری شهرستان اردستان نگین کویر، داستان کپی شدن کارت‌های بانکی مدت هاست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود و اظهارات زیادی نیز در این زمینه مطرح شده؛ برخی بانک‌ها را مقصر می‌دانند و می‌گویند که امنیت کارت‌های بانکی باید بیش از این تامین شود، برخی دیگر هم مشتری را بخاطر در اختیار گذاشتن رمز کارت بانکی به فروشنده، سرزنش می‌کنند.

٢٨ اسفندماه بود که خودم را برای تعطیلات نوروزی پیش رو و برنامه‌های تفریحی آماده می‌کردم. ساعت ۲۱ بود که پیامکی از بانک پاسارگاد به دستم رسید، مبلغ ۱۰۰ تومان از حسابم کسر شد، این مبلغ فقط می‌توانست هزینه موجودی گرفتن باشد. اما کارت بانکی من در کیف پولم بود. دلیل کم شدن موجودی از حساب را نمی‌دانستم که پیامک بعدی رسید؛ دو میلیون و ۳۶ هزار تومان از حسابم برداشت شد! گیج و مبهوت به موبایلم خیره شده بودم که دوباره پیامک رسید. یک میلیون و چهارصد هزار تومان دیگر کسر شد! همه چیز شبیه کابوس بود و منتظر بودم از خواب بپرم که دوباره ١٠٠ تومان از حسابم کسر شد و بلافاصله باقی حسابم هم تخلیه شد!دقیقا نمی‌دانستم چه بلایی به سرم آمده است!

سوم فروردین بود که برای گرفتن پرینت حساب به بانک مربوطه مراجعه کردم. کدهای برداشت شده از حساب مربوط به خرید از دستگاه کارتخوان بود و اما این چطور ممکن بود؟ کارت دست من بوده! پس سارق چطور توانسته با کارت دیگری از حساب من پول برداشت کند؟

با گرفتن حکم از دادسرای شعبه محلاتی و مراجعه ما به کلانتری شعبه شهدا مراحل قانونی این سرقت آغاز شد. مشخص شد که این سارق کارت من را کپی کرده است، آن هم با دستگاهی به اسم اسکیمر! من تا آن روز راجع به کپی شدن کارت‌های بانکی، هیچ نشنیده بودم و نمی‌دانستم این کار چطوری انجام می‌شود؟ حتی وقتی این ماجرا را برای اطرافیانم تعریف می‌کردم، بسیاری از آن‌ها از اینکه کارت‌های بانکی، کپی می‌شود حیرت کردند و تصمیم گرفتند که دیگر پول زیادی در کارت بانکی که با آن خرید می‌کنند نگه ندارند.

برای پیگیری این ماجرا، با رفتن به جواهری که سارق از آنجا خرید کرده بود، تصویر سارق ضبط و در داخل پرونده قرار گرفت. اما چطور می‌شد که با یک عکس سارق را پیدا کرد؟!

چند روزی منتظر ماندم تا اینکه تصمیم گرفتم این ماجرا را به پلیس فتا هم گزارش دهم. برای همین به دادسرای ناحیه ۳۱ رفتم و در آنجا هم تشکیل پرونده دادم. بعد از آن بود که دادسرای ناحیه ۳۱ شکایت من را به پلیس فتای تهران ارجاع داد.

اولین بار بود که به پلیس فتا مراجعه می‌کردم. بعد از راهنمایی نگهبان جلوی درب و رفتن به اتاق رسیدگی به شکایات، یکی از مسئولان این مرکز به پرینت حساب، شکایت نامه و برگه‌های دیگر نگاهی انداخت. هنگام ورق زدن برگه‌ها وقتی به عکس سارق رسید، از من پرسید: «اگر بفهمی که به پولت می‌رسی؟ چه کار می‌کنی؟» من هم گفتم: «از خوشحالی، بال در می‌آورم!»

بعد به همکارانش رو کرد و گفت: «این عکس را می‌‌شناسید؟» و همه با هم یک صدا خندیدند!

هنوز متوجه نشده بودم که چه اتفاقی افتاده! اما چند لحظه بعد که اسم سارق را به زبان آوردند، فهمیدم که سارق را می‌شناسند و حتی دستگیرش هم کرده‌اند!

از خوشحالی سرم گیج می‌رفت و واقعا نمی‌دانستم چطور باید تشکر کنم! سارق پیدا شده بود و من هنوز در کلانتری منتظر پیدا شدن او بودم!

کارت‌های بانکی چطور کپی می‌شوند؟

پلیس فتای تهران در رابطه با دستگیری سارقی که کارت‌های بانکی را کپی می‌کرد به «فردا» می‌گوید: این سارق، کارگر رستوران بوده و بدون اطلاع از مدیر رستوران کارت‌های بانکی را کپی می‌کرده و بعد از خروج از رستوران، با موجودی این کارت‌ها سکه می‌خرید. این در حالی است که بعد از یک مدتی و برای اینکه رد پایی از خود به جا نگذارد از آن رستوران به جای دیگری می‌رفت و پس از استخدام در جای جدید، کارت‌های جدیدی را کپی و از آن‌ها سرقت می‌کرد.

ابزاری به نام اسکیمر

پلیس فتای تهران از انواع اسکیمر در بازار خبر می‌دهد و می‌گوید: اسکیمرهای مختلفی در بازار وجود دارد؛ برخی از این اسکیمر‌ها در دستگاه کارتخوان نصب می‌شود و مشتری نمی‌تواند آن را ببیند. برخی دیگر از اسکیمر‌ها هم که معروف به اسکیمر مشتی یا دستی هستند، در مشت سارق قرار می‌گیرد و هنگام کپی کردن کارت کافی است که فقط کارت شما را در یک لحظه در کف دست خود بکشد. آن وقت است که کل اطلاعات کارت نقدی کپی می‌شود و زمانی که شما از فروشگاه خارج شوید، اطلاعات ذخیره شده را در مگنت کارت‌های خام وارد می‌کند. مگنت کارت‌ها هم مانند اسکیمر به راحتی در بازار خرید و فروش می‌شود.

یکی از کار‌شناسان پلیس فتا در ادامه، می‌افزاید: متاسفانه با وجود اطلاع رسانی‌ها از سوی پلیس فتا، هنوز هم بسیاری از مردم از کپی شدن کارت‌های بانکی اطلاعی ندارند و کارت و رمز خود را در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند.

انتهای پیام / کد خبر15462

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار