یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان:

شب چلّه یک زیست و بوم فرهنگی یکهزار ساله بوده است

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: شب چله در فرهنگ ما به عنوان یک بوم گردشگری نبوده بلکه به عنوان یک زیست و بوم و فرهنگ یکهزارساله بوده است.

به گزارش صبح اردستان، محمد رضا صدوقی در گفتگو با صبح اردستان اظهار کرد: شب چلّه یا شب یلدا در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم جایگاه ارزشمندی دارد.

وی افزود: شب چلّه شبی است برای نشستن و صله رحم که کوچکترها به دیدار بزرگترها رفته و تالیف قلوب و دوست داشتن همدیگر نقش بسیار موثری در تاریخ و فرهنگ ما دارد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: همین فرهنگ، شبها و خاطرات بوده که فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم را  حفظ کرده است.

صدوقی با بیان اینکه منطقه اردستان از دیربازشب یلدا شبی بوده که کوچکترها به دیدن بزرگترها می رفته اند، تصریح کرد: با شب نشینی در کنار کرسی به تعریف، قصه گویی و لطیفه گفتن مشغول می شده اند.

وی تاکید کرد: شب یلدا  در اردستان با تعریف داستانهای مختلف تاریخی و پذیرایی با هندوانه که مختص شب یلدا بوده از یکدیگر استقبال می کرده اند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان خاطرنشان کرد: شب چلّه بزرگترین شب سال و آغز تولد خورشید بوده یعنی شب میلاد نور که روزها کم کم بزرگتر می شود.

صدوقی تصریح کرد: مردم در قدیم شب یلدا را به این امید جشن می گرفتند که بار دیگرامید و روشنایی در دل مردم طلوع می کرده وبعد از پاییز و زمستان بار دیگر بهار می رسد و شاهد سرسبزی و شادابی خواهند بود.

وی همچنین افزود: شب یلدا در اردستان از محصولات بومی خود منطقه همچون توت خشک، گردو، بادام، برگه های زردآلو، هلو و همچنین خربزه و هندوانه که آن را در زیر کاه نگهداری کرده بودند استفاده می کردند که نشانه رونق قنوات در زمان قدیم بوده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با اشاره به محصولات قدیم و استفاده آن در شب چلّه گفت: بیشترین محصولی که در شب چلّه طرفدار داشته محصول شلغم و کدوی محلی بوده که هنوز مردم از آن استفاده کرده و مورد توجه مردم است.

صدوقی از غذاهای محلی  که در شب چلّه استفاده می شده آش و کاچی را نام برد که از آرد ذرت تهیه شده و با گوشت شتر زواره و کشک محلی شهر مهاباد تزئین می شده است.

وی با ابراز تأسف برای اینکه سنتها از آن سوء استفاده صورت می گیرد و پیرایه هایی را به این سنتها اضافه می کنند که در فرهنگ سنتی و بومی این منطقه وجود نداشته و با فرهنگ و شئونات اسلامی ما منافات دارد افزود: شب چله در فرهنگ ما به عنوان یک بوم گردشگری نبوده بلکه به عنوان یک زیست و بوم و فرهنگ یکهزارساله بوده است.

انتهای پیام / کد خبر26992

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار

شهادت امیر مومنان تسلیت باد
شهادت امیر مومنان تسلیت باد
 حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.
حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.