پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان :

محراب های عصر سلجوقی شبستان مسجد بنکویه زواره نمایان شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان، گفت: فعالیت کاوشگران در مسجد بنکویه زواره موجب شده تا بخش ها عظیمی از محراب های عصر سلجوقی شبستان و آجر فرش کف آن کشف شود.

به گزارش صبح اردستان، محمدرضا صدوقی  در گفتگو با صبح اردستان، اظهار کرد: کاوش شبستان غربی مسجد بنکویه زواره از دوازدهم بهمن ماه سال جاری شروع و همچنان ادامه دارد.

وی افزود: کار کاوش در مرحله پایانی بوده و  بخش های عظیمی از محراب های عصر سلجوقی شبستان و آجر فرش کف آن نمایان شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: فعالیت کاوشگران در مسجد بنکویه زواره موجب شده تا بخش ها عظیمی از محراب های عصر سلجوقی شبستان و آجر فرش کف آن کشف شود.

صدوقی با بیان اینکه ستون ها و راه های دسترسی بنا مشخص شده است، تصریح کرد: مهم ترین قسمتی که کاوش شده محراب داخل شبستان است که در عمق چهارمتری زمین قرار دارد.

وی تاکید کرد: هیات باستان شناسی تا کنون فعالیت مهمی را انجام داده ولی تا نتایج پایانی و دقیق باستان شناسی در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار نگیرد نمی توانیم نتیجه دقیقی را از سندیت تاریخی اعلام کنیم.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان خاطرنشان کرد: مجوز فعالیت کاوشگران تا ۲۷ اسفند بوده و از نظر علمی و فنی روند کار بسیار قابل قبول است.

صدوقی ابراز امیدواری کرد بعد از مطالعات پژوهشی و تایید باستان شناسان بخش احیا شبستان غربی مسجد بنکویه زواره هم آغاز شود که مجوز احیای مسجد صادر و به سبک قدیمی احیا می شود.

وی گفت: کاوش مسجد بنکویه کار بسیار ارزشمندی است که از نظر علمی و فنی تا به حال در منطقه نمونه  نداشته و بودجه ای که در این زمینه صرف می شود از محل ردیف ملی و استانی، کمک های مردمی و هیات امنا مسجد تامین می شود.

انتهای پیام / کد خبر28331

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار

 حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.
حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.