شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
رئیس مرکز بهداشت اردستان:

اردستان از کانون های انتقال بیماری سالک در استان اصفهان است/ کاهش چشمگیر موارد بیماری در سطح شهرستان

رئیس مرکز بهداشت اردستان، گفت: شهرستان اردستان یکی از کانون های انتقال بیماری در استان اصفهان به شمار رفته و به دلیل وضعیت آب و هوا و نوع جنس خاک، در شمال شهرستان موارد سالک بیشتر مشاهده می شود.

به گزارش صبح اردستان، حسن ذبیحی در گفتگو با صاحب نیوز؛ اظهار کرد: برنامه شش ساله کنترل سالک شهرستان اردستان با هدف از بین بردن مخزن بیماری و  کاهش موارد بیماری با تحت پوشش قرار دادن مساحتی حدود هفت هزار هکتار از سال های ۸۷ تا ۹۲ انجام شده است.

وی افزود: شهرستان اردستان یکی از کانونهای انتقال بیماری در استان اصفهان به شمار رفته و به دلیل وضعیت آب و هوا و نوع جنس خاک، در شمال شهرستان موارد سالک بیشتر مشاهده می شود.

رئیس مرکز بهداشت و معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان، گفت: طبق پروتکل کشوری مبارزه با بیماری سالک هر سال پنج  نوبت عملیات مبارزه با جوندگان به صورت لانه کوبی و طعمه گذاری در کانون های اصلی انتقال بیماری انجام می شود که در شهرستان اردستان این مناطق شامل شهر اردستان و روستاهای امیران و کچورستاق، شهر زواره و روستای تلک آباد و شهر مهاباد و روستاهای موغار، رحمت آباد حیدر ابادو حسن آباد و خوش آباد بوده است.

ذبیحی با بیان اینکه بسیج سازندگی، تامین نیروی عملیاتی برنامه را بر عهده داشته، تصریح کرد: شبکه بهداشت و درمان شهرستان تامین هزینه و نظارت بر اجرای عملیات را بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: در سال اول اجرای عملیات با بکار گیری دو هزار و ۵۹۴ نفر روز کار مناطق عملیاتی تحت پوشش قرار گرفته است.

رئیس مرکز بهداشت و معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان خاطرنشان کرد: همچنین در سال ۹۶ عملیات جونده کشی با نظر کمیته فنی سالک استان  به صورت دو مرحله فقط در شهر زواره و به صورت نقطه ای در سایر کانونها  با به کارگیری ۲۵۸ نفر روز کار انجام شده است.

ذبیحی تصریح کرد: همچنین در سال ۹۷، با نظر کمیته فنی سالک استان  جونده کشی باغ ها و مزارع آلوده در شهرهای اردستان، زواره و مهاباد با وسعتی حدود چهار هزار و ۸۰۰ هکتار از هشتم اردیبهشت آغاز شده است.

وی افزود: همچنین در سنوات قبل به موازات برنامه جونده کشی عملیات مبارزه با ناقلان در سطح کانون های آلوده از طریق سمپاشی مخروبه ها، نخاله ها، کودها و زباله ها با همکاری بخشداری ها و شهر داری ها انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت و معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان خاطر نشان کرد: همزمان با اجرای استراتژی های کنترل بیماری سالک در این سنوات شاهد کاهش موارد بیماری سالک بوده ایم به شکلی که سال۸۶ تعداد ۴۵۲ بیماری سالک ثبت شده و در سال ۹۶ تعداد موارد بیماری به شش مورد رسیده است.

انتهای پیام / کد خبر29487

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار

 حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.
حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.