یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان :

«تنگه ظلمات اردستان» ثبت ملی می شود/ حوزه بوم گردی در اردستان مغفول مانده

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان، گفت: آثار طبیعی شهرستان ثبت ملی می شود که به همین منظور«تنگه ظلمات» شناسایی شده و به زودی ثبت ملی خواهد شد.

به گزارش صبح اردستان، به نقل از صاحب نیوز؛ مهدی مشهدی پیش از ظهر امروز در نشست خبری در محل اداره میراث فرهنگی اردستان اظهار کرد: شهرستان اردستان در موضوع داشتن آثار باستانی بسیار غنی بوده و جای کار بسیار است.

وی افزود: در حوزه میراث فرهنگی برای سال۹۷ اعتبارات خوبی برای شهرستان اردستان دیده شده است که باید به فوریت جذب شود.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: آثار طبیعی شهرستان ثبت ملی می شود که به همین منظور«تنگه ظلمات» شناسایی شده و به زودی ثبت ملی خواهد شد.

مشهدی با بیان اینکه زیر مجموعه های میراث باید در شهرستان شناسایی  شود، تصریح کرد: یکی از افراد میراث به عنوان پیگیر موضوعات صنایع دستی را معرفی کردیم تا با پیگیری و شناسایی  افراد آنها را شناسنامه و پروانه دار کنیم.

وی تاکید کرد: یکی از خانه های قدیمی اردستان خانه حکیم است که در سال ۹۷ برای بازسازی و تعمیر آن ۸۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان خاطرنشان کرد: حوزه بوم گردی در اردستان مغفول مانده و  با توجه به اینکه ۱۴۰ روستای فعال در شهرستان اردستان وجود دارد می توان آن را احیاء کرده  و با توجه به موقعیت مکانی کوهستانی و کویر و خانه های چهار صفه ای جای فعالیت زیاد است.

مشهدی تصریح کرد: سرمایه گذاری در اردستان فقط محدوده جاده ترانزیت انجام شده و از خانه های سنتی که تبدیل به رستوران سنتی شده باشد وجود ندارد که با توجه به تماسی که با سرمایه داران داشته ایم در این حوزه کارهای خوبی شروع خواهد شد.

وی یادآوری کرد: اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان  کمبود کارشناس میراث دارد که با گرفتن مجوز از استان نسبت  به جذب آن اقدام خواهیم کرد.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان افزود: آثار باستانی شهرستان اردستان ویترین هستند و می توان در موضوع گردشگری از آنها استفاده کرد.

مشهدی همچنین در خصوص پروژه های بازآفرینی اعلام کرد: هر نهادی که بخواهد فعالیتی در حوزه میراث انجام دهد نیاز است تا طرح خود را تحویل داده تا مصوبه آن را از اصفهان بگیریم که طرح بازآفرینی اطراف مسجد جامع اردستان نیز به تصویب رسیده و آماده تحویل است.

انتهای پیام / کد خبر30750

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار