چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
رئیس اداره صمت اردستان:

۴۵ پرونده تخلف تخلفات صنفی در اردستان تشکیل شد

رئیس اداره صمت اردستان با بیان اینکه اجازه گرانفروشی به واحدهای صنفی را نمی‌دهیم گفت: ۴۵ پرونده تخلف تخلفات صنفی در اردستان تشکیل شد.

به گزارش صبح اردستان، محمدرضا باقری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان اظهار داشت: در بررسی افزایش قیمت‌ها در چند ماه اخیر در سطح کشور و همچنین شهرستان اردستان باید بین دو مقوله گرانی و گرانفروشی تفاوت قائل شد چرا که اصناف هیچ نقش یا دخالتی در گرانی‌های اخیر نداشته‌اند.

وی ضمن اشاره به افزایش قیمت در انواع کالاها افزود: به‌عنوان مثال برنج هندی که قبل از عید ۷۰ هزار تومان بوده به یک باره افزایش ۱۰۰ درصدی داشته و همچنین اقلامی مانند حبوبات، کرایه حمل، لبنیات، میوه، سبوس هرکدام به نوعی افزایش قیمت را داشته است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت اردستان گفت: اگر قیمت کالایی یک باره دو برابر شود، بازار هیچ دخالتی در این گرانی ندارد و وقتی قیمت کالایی به‌طور رسمی یا غیررسمی تغییر می‌کند اصناف نقشی در این افزایش قیمت ندارند چرا که واحدهای صنفی، کالا را با فاکتور رسمی و از مبدأ مشخص خریداری کرده و با ضریب سود مشخصی که برای ایشان تعریف شده است نسبت به عرضه کالا اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه در میان اصناف، گرانفروش هم وجود دارد و آن را رد نمی‌کنیم، خاطرنشان کرد: همه جا و در همه ارگان‌ و وزارتخانه‌ها افراد خوب و بد وجود دارد و در اصناف هم وجود دارد و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۷۰۰ بازرسی صنفی انجام شده که ۴۵ پرونده تخلف در این باره تشکیل شده است و البته وظیفه اصلی رسیدگی به تخلفات صنفی نیز طبق قانون نظام صنفی به عهده بازرسی اتاق اصناف است و اجازه گرانفروشی را نیز به هیچ واحد صنفی نمی‌دهیم.

باقری در پاسخ به این سوال که علت تفاوت قیمت برخی کالاها در اردستان و برخی شهرهای اطراف چیست گفت: باید قبول کنیم کیفیت اجناس هم باعث متفاوت بودن قیمت‌ها می‌شود و هر شهروندی که اجناس با کیفیت‌تری بخواهد به‌طور طبیعی باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت اردستان تصریح کرد: اینکه ما طرف مردم هستیم‌ و هر گونه گران فروشی را به‌طور جدی برخورد می‌کنیم گفت: مهمترین رکن مقابله با گران‌فروشی خود شهروندان هستند که در صورت مشاهده هر گونه تخلف با تلفن‌های ۱۲۴ و ۲۲۱۶ اداره صمت و ۵۴۲۳۲۳۷۰ و ۵۴۲۳۲۶۷۰ اتاق اصناف شهرستان اعلام تا در اسرع وقت رسیدگی و نتیجه آن اعلام شود.

انتهای پیام / کد خبر32986

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار