چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
گزارش خبری:

تقریبا هیچ؛ عایده کشاورزان و دامداران اردستانی از بیمه/تسهیلات پاسخگوی خسارت نیست

ازکشاورزان و دامداران اردستانی می‌خواهیم به جد در موضوع بیمه کردن محصولات خود بکوشند هر چند این بخش تسهیلات پاسخگوی خسارت آن‌ها نخواهد بود.

به گزارش صبح اردستان، موضوع بیمه کشاورزان در تمام بخش‌ها همیشه برای کشاورزان موضوع مهمی است که بعضا به آن توجه ای نمی‌شود و اگر هم انجام شود آنچنان که باید از سوی مراجع ذیصلاح مورد حمایت جدی قرار گرفته نمی‌شوند و تسهیلات کشت پائیزه همیشه برای کشاورزان مهم بوده و آن‌ها با محدودیت‌هایی هم مواجه هستند.

۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بیمه‌ای کشاورزان در نظر گرفته شده است

امین اله مومن زاده در گفت‌وگو با خبرنگار صبح اردستان، اظهار داشت: چند سالی است زمان کشت پائیزه که فرا می‌رسد بانک کشاورزی بودجه ویژه برای سرمایه در گردش برای کمک به کشاورزان قرار می‌دهد و امسال نامه آن به دستمان نرسیده است اما با تماس تلفنی که سوال شد نزدیک به ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تمام زیر بخش‌ها وسرمایه در گردش قرار داده‌اند اما سرفصل‌ها هم ابلاغ نشده و مشخص نیست که برای هر نوع محصول چقدر خواهد بود.

وی افزود: معمولا طبق آمار و ارقام و سنوات گذشته که موجود است بیش از این سرمایه در گردش برای کشت محصولات پائیزه ما پرداخت کرده‌ایم و این در تمام سال‌ها هم چنین بوده است و اولین موضوعی که در این اعتبار در دستورالعملش به ما ابلاغ می‌شود کشاورزانی که کشتشان تداوم دارد اعتباری که سال گذشته به آنان پرداخت کرده‌ایم از آن‌ها پس نگیریم و اگر نیاز به اعتبار بیشتر برای کشتشان دارند به آن‌ها تزریق کنیم.

نماینده صندوق بیمه محصولات کشاورزی شهرستان اردستان گفت: آمادگی کامل داریم با توجه به همکاری خوبی که با جهاد کشاورزی داریم بتوانیم این اعتبار را جذب کرده و آن را پرداخت کنیم و موضوعی که مطرح است بیمه محصولات استراتژیک جو و گندم است که در دستور کار قرار دارد و قیمت پایه جو هر هکتار ۴۰۰ هزار ریال است که در سیستم هنوز بارگذاری نشده و گندم هم ۷۰۰ هزار ریال است و برای تکمیلی آن ۲۶۰هزار تومان برای جو و گندم هم ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی ابراز داشت: تقاضا داریم که همکاران جهاد کشاورزی برای بیمه تکمیلی و خدماتمان معطوف شود برای کسانی که بیمه گذاری می‌کنند و در موضوع دام هم یکسالی این موضوع مطرح است و با توجه به اینکه تعداد دام سبک شهرستان در استان زیاد است اما بیمه‌گری ما در استان عقب است و این نشان می‌دهد خدماتمان را به کسانی که بیمه نکرده‌اند تمدید کرده‌ایم اما در شهرستان‌ها که موضوع را محکم گرفته‌اند بیمه‌هایشان آمار بالایی دارد.

مومن‌زاده بیان کرد: محصولاتی از قبیل محصولات دامی، انار، گردو، بادام، زعفران، پسته و به را بیمه می‌کند و همچنین در خصوص محصولات زراعی همچون گندم، جو، یونجه و گلرنگ در شهرستان اردستان این محصولات بیمه می‌شوند و تعدادی کارگزاران با ما همکاری دارند و کارهای بیمه ای محصولات کشاورزی را پیگیری می‌کنیم که سال زراعی که از اول مهر ماه آغاز شده برای ما ملاک عمل بوده و تا اول مهرماه سال آینده محاسبه می‌شود.

اسحاق شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح اردستان، اظهار داشت: جلسه‌ای که با مسئولان استانی انجام شد و نهاده‌ای که برای شهرستان می آمد در ماه‌های گذشته بین ۵۵ تا ۶۵ تن بود و فقط به گوسفنداران مرتعی می‌دادند و تنافضی که وجود داشت در تعداد پروانه نهاده توزیع می‌شد و بعد از این جلسه ابتدا سهمیه شهرستان را به ۱۹۰ تن رساندیم و بعد از آن با درخواست ۶۰ تن دیگر آن را به ۲۵۰ تن رسانده‌ایم.

دامدارانی که دام‌های خودرا پلاک و بیمه کنند نهاده بیشتری دریافت می‌کنند

وی افزود: آمارمورد تاییدی که دوستان به ما اعلام کرده‌اند ۱۲۰ هزار دام سک در شهرستان اردستان داریم هرچند اعلام می‌کنند ۱۴۰ هزار رأس اما ۱۲۰ هزار رأس موثق‌تر است و هیچ وقت به صورت سازمانی این شناسایی انجام نشده است و با برگزاری جلسه با کشاورزان و دامداران به آن‌ها اعلام شد تمام کسانی که دام دارند افرادی که دام‌های خود را پلاک کنند و بیمه هم بشوند به آن‌ها نهاده داده می‌شود.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان اردستان گفت: یکماه فرصت دادیم به دامداران تا دام‌های خود را پلاک‌گذاری کنند که الان حدود چهار کیلو نهاده به هر دام داده می‌شود اما در صورتی که پلاک‌کوبی و بیمه شوند این سهمیه تا شش کیلو افزایش پیدا خواهد کرد و اگر سهمیه هر ماه را دریافت نکرد در ماه بعد به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

وی ابراز داشت: در موضوع بیمه به شرکت‌های بیمه‌گذار اعلام شده است که بصورت شبانه روزی در این یکماه پلاک‌کوبی انجام شود تا با تاییدیه که می‌دهیم و هویت دام مشخص می‌شود بیمه صورت بگیرد و کاری که چندسالی است انجام نشده سرانجام به پایان برسد.

وی بیان کرد: تنها ضعف ما در موضوع بیمه دام است که هنوز بصورت سنتی انجام می‌شود و کشاورزان و دامداران در این خصوص اقدام جدی انجام نمی‌دهند که از همه کشاورزان و دامداران اردستانی می‌خواهیم به جد در این موضوع وارد شوند و کوتاهی در این موضوع عدم کمک‌رسانی به آن‌ها را در پی خواهد داشت.

بیمه‌گذاری طیور در اردستان باید جدی گرفته شود

سعید راعی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح اردستان، اظهار داشت: با توجه به دستورالعمل‌هایی که وجود دارد و بیماری‌هایی همچون برونشیت و نیوکاسلی که وجود دارد بیمه‌گذاری طیور باید جدی گرفته شود و اجباری شود و کارشناس بیمه شخصا برود و تعداد تلفات را رویت کند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان گفت: افزود: در حال حاضر موضوع بیمه به صورت خود اظهاری بوده و مرغداران تعداد تلفاتشان را روزانه به ما اعلام می کنند و انتظار دارند تا ما آن‌ها را در سامانه ثبت کنیم که این باعث توقعات و سوء برداشت از طرف مرغدار می‌شود و مشکلات بعدی را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام / کد خبر33307

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار