جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳

اعلام آغاز پنجمین جشنواره دوسالانه عکس سازمان بسیج هنرمندان در اصفهان/ «خانواده شاد و بانشاط ایرانی من» در قاب دوربین عکاسان حرفه‌ای و آزاد

طی نشست خبری در سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان آغاز پنجمین جشنواره دوسالانه عکس سازمان بسیج هنرمندان در اصفهان اعلام شد. رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان در این نشست با بیان این که هنر برای انقلاب به مثابه روح و روان برای جسم انسان است گفت: اصل حرکت برای انقلاب اسلامی وقتی متصور است که با هنر بتوانیم آن را جلو ببریم و با آن ایجاد حس امید، حرکت، اقدام، توجه به ظرفیت‌ها و از این قبیل کنیم.

به گزارش صبح اردستان، نشست خبری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان به منظور اعلام آغاز پنجمین دوسالانه جشنواره عکس و سیزدهمین دوسالانه جشنواره تئاتر سازمان بسیج هنرمندان کشور برگزار شد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان در این نشست با بیان این که هنر برای انقلاب به مثابه روح و روان برای جسم انسان است گفت: اصل حرکت برای انقلاب اسلامی وقتی متصور است که با هنر بتوانیم آن را جلو ببریم و با آن ایجاد حس امید، حرکت، اقدام، توجه به ظرفیت‌ها و از این قبیل کنیم.

*هنر، روح انقلاب اسلامی است

علیرضا عسکری زاده فلسفه تشکیل سازمان بسیج هنرمندان را سه هدف شبکه سازی هنرمندان انقلاب اسلامی، مرجعیت در شناسایی و پرورش هنرمندان تراز انقلاب اسلامی و تحقق شعار «هر بسیجی حداقل یک هنر» برشمرد.

وی عنوان کرد: جشنواره‌ها در مسیر در حال حرکت هر هنری ایجاد شور کرده و یک افق دید در مسیر آن ترسیم می‌کنند و فلسفه وجود جشنواره‌ها در بسیج این است که ما که حرکتی را شروع کرده و در راه رسیدن به قله هستیم به وسیله آن مسیرمان روشن شود.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان برنامه اصلی در دست اجرا توسط بسیج هنرمندان را موضوعات مرتبط با «چرخه‌های هنری» بیان کرد که به صورت فرایند محور در ۱۱ عرصه هنری موضوع فعالیت سازمان بسیج هنرمندان یعنی فیلم‌سازی، تئاتر، نقاشی، عکاسی، هنرهای رقومی، خوشنویسی، شعر، شبیه خوانی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، سرود و موسیقی و ادبیات داستانی دنبال می‌شود.

عسکری زاده اظهار کرد: این چرخه‌ها دارای پنج بُعد مهارتی، اندیشه‌ای، رسانه‌ای، نقش آفرینی و تشکیلاتی هستند و جشنواره‌های هنری بسیج در مسیر همین چرخه‌ها بوده و ضمن ایجاد انگیزه و مهارت افزایی مسیر حرکت این چرخه‌ها را روشن می‌کند.

در ادامه این نشست دبیر استانی پنجمین جشنواره دوسالانه عکس سازمان بسیج هنرمندان استان به بیان جزئیات این جشنواره پرداخت.

*اعلام آغاز جشنواره دوسالانه عکس بسیج هنرمندان

فروزان معظم با بیان این که تأکید جشنواره‌های دوسالانه عکاسی بر مجموعه سازی بوده و آثار باید به صورت مجموعه‌ای از عکس‌ها ارائه شوند از رسالت عکس به عنوان یک رسانه سخن به میان آورد و از ضرورت توجه به این کارکرد عکس سخن گفت.

وی با اشاره به این که این جشنواره در دو بخش حرفه‌ای و آزاد برگزار شده و آثار در این دو بخش داوری خواهند شد، تصریح کرد: در بخش حرفه‌ای که به صورت پروژه محور برگزار می‌شود دفاتر استانی، هنرمندان عکاس مرتبط با سازمان بسیج هنرمندان را طی فرایندی معرفی می‌کنند تا تحت نظر استاد راهنما با انتخاب یک پروژه، بر روی آن کار کرده و تولید اثر کنند و در نهایت آثار مورد داوری قرار بگیرد.

این مدرس عکاسی ادامه داد: در بخش آزاد یا مردمی جشنواره، عموم مردم می‌توانند با مراجعه به وبسایت اطلاعات و همچنین آثار عکاسی خود را ثبت کرده و در رقابت‌های جشنواره شرکت دهند و یا به صورت حضوری به دفاتر بسیج هنرمندان استان تحویل دهند.

دبیر استانی پنجمین جشنواره دوسالانه عکس سازمان بسیج هنرمندان استان در مورد تقویم اجرایی جشنواره گفت: جشنواره فردا سوم مرداد به صورت رسمی با برگزاری مراسم افتتاحیه در پایتخت استارت خواهد خورد و تا ۲۰ آبان ماه آثار ارسالی به جشنواره دریافت می‌شود. این آثار تا پنجم آذر ماه داوری شده و نتایج آن اعلام می‌شود و در نهایت ۲۲ آذرماه مراسم اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد.

*«خانواده شاد و بانشاط ایرانی من» در قاب دوربین عکاسان حرفه‌ای و آزاد

معظم موضوع محوری این جشنواره را «خانواده شاد و بانشاط ایرانی من» عنوان کرده و در مورد اهمیت پرداختن به این موضوع سخن به میان آورد و از ظرفیت عکس برای انعکاس فرهنگ سخن گفت و با یادآوری این سخن رهبر معظم انقلاب که فرمودند «هیچ چیزی در تاریخ ثبت نخواهد شد مگر آن که با هنر آمیخته شود» ادامه داد: ما می‌خواهیم با ابزار هنر شادی خانواده‌ها را ثبت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره در دو مرحله استانی و کشوری برگزار شده و مانند جشنواره چهارم عکس بسیج هنرمندان، نمایشگاه عکس‌های برتر جشنواره، در مراسم اختتامیه برگزار می‌شود و این عکس‌ها در کتاب جشنواره منتشر خواهد شد.

این مدرس رشته عکاسی بیان کرد: در این جشنواره‌ها که در کنار رقابت، مهارت افزا هستند هنرمندان جدید شناسایی شده و عرصه تولید برایشان فراهم می‌شود. به همین منظور در حاشیه جشنواره برگزاری کارگاه‌های آموزشی را پیش بینی کرده‌ایم که به آموزش عکاسی در سطح حرفه‌ای خواهند پرداخت.

انتهای پیام / کد خبر33581

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار