چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲
گزارش/

کتابخانه‌های شهری اردستان استحکام لازم را ندارند

کتابخانه‌های عمومی شهر اردستان از استحکام خوبی برخوردار نیست و باید به فکر یک کتابخانه مرکزی خوب بود.

به گزارش صبح اردستان، از آنجا که شهرستان اردستان منطقه‌ای کم برخوردار و محروم محسوب می‌شود و امکانات فرهنگی چندانی ندارد، کتابخانه تنها مکان فرهنگی شهر است و کتابخانه‌ها به تأمین نیازهای اطلاعاتی جامعه محل خدمت خود کمک کرده و با هدف ساختن آینده و زندگی بهتر کتاب را به صورت‌های حضوری و مجازی وارد زندگی مردم می‌کند که برای ارتقای کیفیت خدمات کتابخانه ها باید همه مسئولان دست اندرکار نسبت به موضوع کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزند.

عفت باقری در گفت‌وگو با خبرنگار صبح اردستان، اظهار داشت: تعمیراتی در خصوص کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردستان انجام شده که می‌توان به نصب دوربین مدار بسته در مرکز کتابخانه شهید طباطبایی اشاره کرد چرا که سالن‌های مطالعه با مخازن اصلی کتاب به صورت مشترک بود و این سیستم مورد نیاز بود.

وی افزود: اصلاحات روشنایی کتابخانه‌ها از مواردی دیگری است که امسال انجام شد و پیک کتاب که به صورت وسیع قرار است اجرا شود و تمام متقاضیان عضو و غیر عضو می‌توانند به صورت مجازی آن را رصد کنند و به صورت رابط و تجمیع تحویل پست داده می‌شود و فرد کتاب خود را دریافت می‌کند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی اردستان گفت: پیک کتاب در زمان کرونا توسط کتابداران انجام می‌شد که با تماس اینکار صورت می‌گرفت و توسط فرد واسط اینکار انجام می‌شده و همچنین دو تیم متخصص از افراد کتابدار به صورت کارگروه تشکیل شده و ۳۰ جلسه مطالعاتی تا کنون برگزار کرده‌اند.

۶۰۵ فعالیت فرهنگی توسط کتابخانه‌های عمومی اردستان ثبت شد

وی ابراز داشت: کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردستان از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۶۰۵ فعالیت فرهنگی خود را ثبت سامانه فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های کشور کرده است وبرای ثبت فعالیت فرهنگی صرف آمار کفایت نمی‌کند و باید برنامه‌ها دو هفته قبل از آن درخواست داده شود و افراد و منابع آن ارائه شود و تمام جزئیات باید ثبت سامانه شود و بعد از زمان برگزاری برنامه‌ها با تایید کارشناسان استان و ارسال مستندات آمار ثبت خواهد شد.

باقری بیان کرد: تشکیل کمیته اطلاع‌رسانی توسط اعضای کمیته که اصحاب رسانه و خبرنگاران در این زمینه زحمت زیادی را متحمل شده اند تشکیل شده و شهرداری‌ها قرار شده بود تا نیم درصد حق کتابخانه‌ها را در سال ۹۹ بر حسب تفریق بودجه برای سال ۱۴۰۰ به فرمانداری ارسال و اقدام کنند که سه شهرداری فقط ۲۰۰ میلیون ریالی واریزی داشته اند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی اردستان تاکید کرد: با توجه به اینکه شهرداران عوض شده و شهرداران جدیدی قرار است فعالیت کنند پیشنهاد می‌شود که تفریق بودجه پیگیری شود و بصورت ثابت این موضوع پیگیری شود که با امیدی که به شوراهای اسلامی جدید است بتوانیم این بودجه را بصورت مستمر دریافت کنیم.

ظرفیت ایجاد باغ کتاب در اردستان وجود دارد

وی تصریح کرد: کتابخانه‌های اردستان، نهوج، کچورستاق و زواره بعضا مورد بازسازی قرار گرفته که بدهی‌های آن هنوز پابرجاست و رنگ‌آمیزی کتابخانه حضرت سجاد(ع) مورد نیاز است و جلوه خوبی ندارد و با محوطه‌سازی و این ظرفیت را دارد تا با اضافه کردن المان‌هایی بتوانیم باغ کتاب را راه‌اندازی کنیم.

باقری گفت: شهرستان اردستان از چهار کتابخانه شهری برخوردار است و دو کتابخانه روستایی هم در این زمینه فعال هستند که کتابخانه‌های شهری یکی در شهر مهاباد، یکی هم در شهر زواره و دو مورد هم در شهر اردستان است که از استحکام خوبی برخوردار نیستند و باید به فکر یک کتابخانه مرکزی خوب باشیم که همواره این موضوع در دستور کار بوده و انشالله به این موفقیت خواهیم رسید.

پرداخت نیم درصد حق کتابخانه توسط شهرداری‌ها یک موضوع قانونی است

فضل الله بصیرت در گفت‌وگو با خبرنگار صبح اردستان، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم کتابخانه‌های عمومی دریافت نیم درصد حق کتابخانه‌ها است که شهرداری‌ها باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و این موضوع در قانون آمده است.

وی افزود: موضوع پرداخت نیم درصد اگر در روال قانونی خود انجام شود کتابخانه‌ها هیچگونه مشکلی را در طول سال نخواهند داشت اما آنچه مسلم است اینکه شهرداری‌ها اهتمام کامل را در این زمینه نداشته‌اند و کتابخانه‌ها بعضا دچار مشکل می‌شوند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اردستان گفت: شوراهای هر بخش می‌توانند با مصوباتی که مقرر می‌کنند می‌توانند موضوع را پیگیری کنند و برنامه‌ای را تدوین کنند تا این نیم درصد برای کتابخانه‌ها با مشکل روبرو نشوند در حالی که سال گذشته کتابخانه‌ها همه با مشکل روبرو بودند و اگر اهمیت کتاب و کتابخوانی را که رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به آن بها داده‌اند متوجه باشیم اهمیت آن را درک خواهیم کرد و با توجه به اینکه در قانون هم آمده کار سختی نیست.

حمیدرضا تاملی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح  اردستان، با اشاره به موضوع نیم درصد کمک شهرداری‌های به کتابخانه‌ها اظهار داشت: موضوع خیلی پیچیده نیست اما نمی‌دانم چرا یک مسئله‌ای آن هم در سطح شهرداران شهرستان پای ثابت جلسات انجمن کتابخانه‌ها هم می‌شود و معمولا روی آن هم بحث می‌شود و مسئول کتابخانه‌ها مدام از آن گله‌مند است.

وی افزود: از این بابت که مسئولان جدید شوراها در سه شهر اردستان، زواره و مهاباد افراد جدیدی هستند به آن‌ها اعلام می‌کنیم پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها و واریز آن به حساب انجمن کتابخانههای هر شهر یک تکلیف قانونی است و همچون ارزش افزوده که پرداخت می‌کنند اینکار هم باید انجام شود.

فرماندار شهرستان اردستان گفت: راه فرار به جلو و پنهان کردنی هم از این قانون برایشان وجود ندارد و اهمال و سهل انگاری در انجام این کار موجب می‌شود تا نهاد کتابخانه‌ها عمومی کشور هر سال تفریق بودجه شهرداری‌ها را از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور می‌گیرد و بر اساس تفریق بودجه‌ای که اظهار کرده‌اید از بودجه‌ای که باید برای شهرداری‌ها واریز شود حق کتابخانه‌ها را برداشت خواهد کرد.

شهرداری‌ها به صورت قانونی نیم درصد حق کتابخانه‌ها را واریز کنند

وی ابراز داشت: شهرداری‌ها باید به صورت قانونمدارانه نیم درصد را به حساب کتابخانه‌ها بریزند و یا در کتابخانه‌ها هزینه شود و این کار پیچیده‌ای نیست و پرداخت آن برای شهرداری عددی نیست اما یک تکلیف قانونی است که باید انجام شود و در سال گذشته قرار شد تا طبق برآوردی که از نیم درصد داریم شهرداری‌ها به صورت میانگین ماهانه آن را واریز کنند و تا پایان سال تفریق بودجه که انجام شد مابقی را واریز کنند.

تاملی بیان کرد: شهرداری‌ها می‌توانند با کار عمرانی که برای کتابخانه ها انجام می‌دهند و تایید انجمن را داشته باشد می‌توانیم آن را از نیم درصد کم کنیم و بدانید که امورات کتابخانه‌ها از این نیم درصد تامین می‌شود که از شهرداران جدید می‌خواهیم هرچه زودتر بدهی‌های خود را واریز کنند.

حکمت ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح اردستان، اظهار داشت: ساخت کتابخانه عمومی در روستای نیسیان پیگیری می‌شود و برای ایجاد آن قبلا مجوز گرفته شده بوده اما به لحاظ کمبود جمعیت مخالفت کرده‌اند که این موضوع با نامه‌ای که فرمانداری ارسال خواهد کرد پیگیری خواهد شد.

۴۲ باب کتابخانه در استان اصفهان در سال گذشته کلنگ زنی شد

وی افزود: از آنجا که به لحاظ کمبود بودجه‌ای که در کشور وجود دارد و کلنگ‌زنی انجام نمی‌شود اما در سال گذشته در استان اصفهان ۴۲ باب کتابخانه که هر کدام بالای دو میلیارد تومان هزینه داشته است کلنگ‌زنی شده است اما اکثر کتابخانه‌ها به جهت نداشتن پرسنل و عدم بودجه کافی تعطیل است اما کتابخانه شهر مهاباد را سه روز در هفته بازنگه داشته‌ایم.

مسئول امور شهرستان‌های اداره کل کتابخانه‌های استان اصفهان گفت: تعداد ثبت ۶۰۵ برنامه فرهنگی در سامانه فرهنگی برای یک شهرستان کوچک همچون اردستان واقعا آمار بالایی است اما برای رونق کار بودجه نیاز است تا جوانان شهرستان از مطالعه دور نشوند.

انتهای پیام / کد خبر33325

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار