چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
یاد داشت/

رابطه مستقیم «سیاست خارجی» با رویکردهای اعتقادی و دینی ایرانیان

در تاریخ هزار ساله ای که مخالفان سوگواری عاشورا و قیام امام حسین(ع) همه تلاش خود را برای کمرنگ کردن این آئین ها بکار گرفتند و کاری از پیش نبردند، این حرکت ها و نهادینه شدن عمیق آنها، هویتی غیرشکننده و ناتمام و البته پایدار و ماندگار به این حماسه بخشیده است…

به گزارش صبح اردستان، به نقل از صاحب نیوز– محمود افشاری/ عزاداری سالار شهیدان، از تجلیّات روابط میان ملت و دولت در ایران معاصر است. این مراسم معنوی و آیینی، از دوران امپراطوری بزرگ صفویان تا به امروز در کشورمان دائم و مستمر، در جریان و جوش و خروش بوده است.

این موج ناتمام، حتی در جریان قیام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره)، علیه فساد و طاغوت شاهنشاهی نیز بروز و ظهور داشت، آن چنان که قیام امام عزیز همچون قیام عاشورا و حکومت طاغوت به مثابه سلسله یزیدیان در افکار عمومی تلقی و توصیف می شد.
از همین رو امتداد انقلاب اسلامی و سپس تجلی جمهوری اسلامی، که به پاخاسته از همین نهضت دینی و مردمی  است و در لایه های درونی آن معنا پیدا می کند، عزاداری حسینی نیز رابطه و تبلور میان دولت و ملت است. رابطه ای که هر چه زمان می گذرد بویژه در سال های اخیر و با هجمه گسترده علیه شیعیان و مقدسات اسلامی و همچنین ورود مجاهدانی با نماد «مدافعان حرم» به میدان عاشورایی دفاع از حریم ولایت، رنگ و بویی فراتر از مرزهای خاکی و آبی، به خود گرفته است.
این تجلی با شکوه، از سویی با سقوط صدام ملعون و بازشدن مرزهای سرزمینی عراق به روی شیعیان و مسلمانان و از سوی دیگر با تجلی یزیدیان زمان، در لباس تکفیر و داعش و جبهه النصره، بار دیگر تکرار تاریخ را در دوران معاصر رقم زده و یادآوری آوردگاه وحدت و رابطه ایرانی و عراقی در عصر آل بویه را در زمانه معاصر و در عرصه مقاومت و پایداری مجسم و متبلور کرده است. سال هایی که راهپیمایی اربعین حسینی نیز در امتداد همان خط مقاومت و مجاهدت، بروز و ظهوری عاشورایی پیدا کرده و هر سال بر عظمت و شکوه آن افزوده می شود و تاجایی پیش می رود که در این بهبوهه رسانه و ماهواره و تبلیغات، با وجود سکوت و ندیدن این حماسه باشکوه از سوی نظام سلطه و بوق های تبلیغاتی او، گوشه گوشه جهان هستی را با فتح قلب ها و جان ها فرا خواهد گرفت.
اما تاریخ مصرف گذشته هایی که دین را افیون توده ها می دانند و می دانستند، نیز اکنون بخوبی فهمیده اند، دین تجلی گاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی شده و این مهم با همه ناامنی ها و ناآرامی ها و کشتارهای وحشیانه در منطقه، به حماسه پیاده روی اربعین بدل گشته و نشان می دهد مردمانی که حاضر می شوند در این شرایط سخت و ناامن و در حالی که عراق و سوریه و یمن در جنگ و مبارزه اند پای پیاده به زیارت اربابشان بروند به یقین حاضر نیستند در نبردی دیگر میان یزیدیان و حسینیان ولّی زمانشان را تنها بگذارند و از همین زاویه نیز حضور ایرانی ها در عراق جنگ زده، آن هم در این شرایط و با قدم های پیاده نشانگر رابطه عمیق دیانت و سیاست است.
رابطه ای که با این حضور میلیونی و کم نظیر، در پیاده روی میلیونی و چشمگیر اربعین سالار شهیدان، نشان از این دارد که میان سیاست خارجی نظام اسلامی ایران و رویکردها و اعتقاد سیاسی و دینی مردم، نوعی رابطه و تعامل وجود دارد.

نگاه هویتی به سیاست خارجی کشورمان از این دیدگاه استنتاج می شود، تا جایی که بر خلاف رویه ها و ایدئولوژی رئالیستی باید گفت سیاست خارجی ما دنباله رویکردهای داخلی سیاسیون کشورمان است و از همین رو سیاست خارجی یک کشور برآمده از همان تعامل و رابطه های عمیق میان ملت، دولت هاست.
از منظری دیگر، در تاریخ هزار ساله ای که مخالفان سوگواری عاشورا و قیام امام حسین(ع) همه تلاش خود را برای کمرنگ کردن این آئین ها بکار گرفتند و کاری از پیش نبردند این حرکت ها و نهادینه شدن عمیق آنها، هویتی غیرشکننده و ناتمام و البته پایدار و ماندگار به این حماسه بخشیده و نوع کار و اقدام سیاست خارجی ما نیز باید در امتداد همین رویه و برای هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد میلیونی جهانی باشد.
همه این ها در حالی است که، اندیشیدن در فرازمان و بصیرت داشتن برای دیدن افق های دور و نزدیک تاریخ بشری را با قیام سالار شهیدان باید مرتبط دانست و ژرفای رویدادهای زمینی و فرازمینی را در دایره کلُّ یومٍ عاشورایی دید، که این سال ها با جهانی شدن تجمع و پیاده روی اربعین نقطه عطفی در تاریخ و تمدن منطقه شکل داده و تثبیت کرده است.
نقطه درخشانی، که قطع به یقین دستگاه سیاسی و بویژه سیاست خارجی ما نیز در این بین نقشی خطیر و استراتژیک در آن دارد و می تواند اثرگذاری ملی، آن را به تاثیرگذاری و تاثیربخشی فراملی سوق دهد.

انتهای پیام / کد خبر26173

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار

شهادت امیر مومنان تسلیت باد
شهادت امیر مومنان تسلیت باد
 حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.
حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.