یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران:

شش درصد تلفات جانی کشور در۲۵سال گذشته ناشی از زلزله بوده است

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: بر پایه آمارهای رسمی در ۲۵ سال گذشته شش درصد تلفات جانی کشور ناشی از زلزله بوده است.

به گزارش صبح اردستان، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت و گویی اظهار کرد: زلزله یک واقعیت جغرافیایی و بعبارتی یک جبر جغرافیایی است.

وی افزود: زلزله مناطقی از جهان مانند کمربند حاشیه اقیانوس آرام که ۸۰ درصد زلزله های جهان درآنجا حادث می شود را در یک مخاطره دائمی قرار میدهد،  اما حدود ۱۵درصد زلزله های دنیا در کمربند لرزه خیز آلپ و هیمالیا رخ می دهد که کشور ما نیز بر روی این کمربند واقع شده و بنابراین مستعد وقوع زلزله های مهیب است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: باید برای مدیریت پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران برنامه ریزی و اقدام کرد، لذا چگونگی وقوع بلایای طبیعی در اختیار ما نیست اما پاسخ به بلایای طبیعی در حیطه قدرت، توان ما قرار دارد و راهبردهای مدیریتی برای میزان خسارات اجتماعی و اقتصادی مانند زلزله را تعیین می کند.

مدرس دانشگاه تهران و دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه به طور متوسط هر سال یک زلزله شش ریشتری و هر ۱۰ سال یک زلزله به بزرگی هفت ریشتر در کشور رخ می‌دهد، تصریح کرد: بر پایه آمارهای رسمی در ۲۵ سال گذشته شش درصد تلفات جانی کشور ناشی از زلزله بوده است.

وی تاکید کرد: زلزله اخیر در غرب کشور اگرچه یک مخاطره طبیعی است اما ابعاد و آثار سوء اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد.

سید محسن طباطبایی مزدآبادی همچنین تصریح کرد: اگرچه منشاء زلزله در اعماق زمین بوده و بخاطر گریز از پیش بینی پذیری دقیق، یکی از مسائل حل نشده علوم زمین است اما مدیریت آن بر روی زمین انجام می گیرد و کاهش آثار و تبعات آن جنبه کاملا انسانی و مدیریتی دارد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران خاطرنشان کرد: مدیران باید بدانند که هزینه پیشگیری از حادثه بسیار کمتر از زیانهای وارد شده بر اثر آن است و حوادثی مانند زلزله طبیعی هستند اما تبدیل حادثه به فاجعه ناشی از رفتار انسانی و مدیریتی است.

کارشناس مسائل شهری با اشاره به زلزله در غرب کشور ادامه داد: این موضوع که چه تمهیداتی باید به لحاظ برنامه ریزی شهری و شهرسازی و احیاء بافتهای نامقاوم شهری باید بیندیشیم که عمق خسارات و فجایع را کم کنیم و کجاها در تجهیز و مقاوم سازی پهنه های شهری و روستایی کوتاهی کرده ایم به قوت خود باقی است و جای بحث فراوان دارد.

انتهای پیام / کد خبر26422

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار