چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان :

حفاری کف شبستان غربی مسجد پامنار زواره آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: یگیری‌هایی که از طرف اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان در مرکز استان انجام شد مجوز حفاری در کف شبستان غربی مسجد پامنار زواره از طرف اداره کل میراث صادر و کار حفاری آن آغاز شده است.

به گزارش صبح اردستان، محمد رضا صدوقی در گفتگو با صبح اردستان، اظهار،  کرد: کاوش های باستان شناسی در مسجد بنکویه زواره آغاز شده و مشخص شد که قدمت مسجد بنکویه شهر زواره به دوران سلجوقی می‌رسد و مناره این مسجد دومین مناره کتیبه دار کشور است.

وی افزود: تخریب هایی که افراد ناآگاه در مسجد انجام داده بودند که در سال ۱۳۸۰ بخش تخریب شده مسجد و مناره آن توسط اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان بازسازی و مرمت شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: هیئت امنای مسجد امسال قصد داشتند کف مسجد را بازسازی کنند که با ممانعت اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان روبرو شد و قرار شد کف مسجد کاوش شود.

صدوقی با بیان اینکه پیگیری‌هایی از طرف اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان در مرکز استان انجام شد، تصریح کرد: مجوز حفاری در کف شبستان غربی مسجد پامنار زواره از طرف اداره کل میراث صادر شده است

وی تاکید کرد: تیم باستان شناسی در بنا مستقر شده‌ و مشغول کاوش‌ها باستان شناسی هستند که در روزهای ابتدایی فعالیت کاوشگران در زیر سطح مسجد به لایه های باستانی برخورد کرده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان خاطرنشان کرد: احتمال دارد یک شبستان که قدمت آن مربوط  به دوره دیلمی می‌شود در زیر مسجد قرار داشته باشد و  کاری که تیم کاوش انجام می دهد این است که لایه ها را بررسی کند و لایه باستانی کف بنا خارج شود و به بهره برداری برسد.

مسجد بنکویه یا مسجد پامنار شهر زواره بنایی است که در سال ۱۳۱۵ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است و جز بناهای با اهمیت و شاخص شهرستان اردستان است.

انتهای پیام / کد خبر27903

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار

شهادت امیر مومنان تسلیت باد
شهادت امیر مومنان تسلیت باد
 حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.
حلول ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارک باد.